Otevřeno PO 7:30 - 11:30 a 12:30 - 14:30 | ST 7:30 - 11:30 a 12:30 - 16:45 Info linka 723 568 570

Od 1. 7. 2024 dělí nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. vodovodní přípojky podle délky na drobné nebo jednoduché stavby:

► Vodovodní přípojka do 25 m délky je definována jako drobná stavba, viz Příloha č. 1 k zákonu č. 283/2021 Sb., odst. a), bod 30. Dle platného stavebního zákona drobná stavba nepodléhá povolení stavebního úřadu.

► Vodovodní přípojka nad 25 m délky je definována jako jednoduchá stavba, viz Příloha č. 2 k zákonu č. 283/2021 Sb., odst. 1, písmeno i). Jednoduché stavby vyžadují povolení stavebního úřadu.

V obou případech je stavebník povinen nechat zpracovat projektovou dokumentaci vodovodní přípojky a předložit provozovateli ke schválení.

 

Jak si zařídit vodovodní přípojku:

Vodovodní přípojka umožňuje dopravit pitnou vodu z vodovodu pro veřejnou potřebu do vnitřního rozvodu vody v připojené nemovitosti. 

Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou, kterou tvoří úsek potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru. Pokud není vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem. 

Pro každou připojovanou nemovitost se zřizuje samostatná vodovodní přípojka. 

Vnitřní vodovod je potrubí určené pro rozvod vody po pozemku nebo stavbě, které navazuje na konec vodovodní přípojky.

Vodovodní přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak; vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila. (viz §3, odst. 6, zákona 274/2001 Sb. v platném znění)

Před zahájením všech kroků ze strany stavebníka (vlastníka nemovitosti), je vhodné navštívit provozovatele vodovodu a předběžně dohodnout technické řešení napojení.
K dispozici je také VYJADŘOVACÍ PORTÁL, kde můžete odesláním vyplněných formulářů získat potřebné informace.

Projektovou dokumentaci (PD) si zajišťuje sám stavebník a nechá ji vypracovat oprávněnou osobou.
PD musí být zpracována v souladu s aktuálními právními předpisy a Technickými standardy provozovatele, kde jsou uvedeny konkrétní požadavky na provedení přípojky.

Provozovatel vodovodu může mít k projektu přípojky připomínky, které je nutné zapracovat. 

Na základě zpracované a provozovatelem odsouhlasené PD vodovodní přípojky je nutné získat  v závislosti na délce přípojky stavební povolení (nad 25 m délky).
Vodovodní přípojka do 25 m je drobnou stavbou a nepodléhá povolení stavebního úřadu.

Při realizaci přípojky se uskutečňují v podstatě vždy zemní a stavební práce a odborné montážní práce při instalaci potrubí. Výkopy a stavební práce (např. osazení šachty) je možné provést svépomocí, nebo je zadat odborné firmě. Vlastní napojení na veřejný vodovod mohou provádět pouze pracovníci provozovatele či jím nasmlouvané odborné firmy. 

Pokud provádíte výkopy svépomocí, v případě vodovodu je potřeba v místě napojení na řad vykopat jámu o půdorysu 1x1 m a do hloubky sahající 20 cm pod a za potrubí vodovodu. Zde je nutné podotknout, že pro vodovody jsou zákonem stanovena ochranná pásma, v nichž lze provádět zemní práce pouze s písemným souhlasem provozovatele.

Po provedení montážních prací, avšak ještě před zasypáním potrubí, je potřeba provést u vodovodu tlakovou zkoušku. Po zasypání výkopu se musí staveniště uvést do původního stavu, včetně stavbou dotčených chodníků a komunikací a to dle požadavků vlastníků a správců objektů.

Pro realizaci vodovodní přípojky lze také využít služeb provozovatele. V tom případě bude zapotřebí uzavření objednávky na realizaci vodovodní přípojky.
Formulář objednávky prací je k dispozici v rubrice KE STAŽENÍ.
Upozorňujeme, že v případě stavební nepřipravenosti pro realizaci vodovodní přípojky bude každá marná účast zhotovitele hrazena stavebníkem.

Při realizaci vlastní přípojky je nutné dohodnout s provozovatelem napojení na vodovodní řad.
Termín napojení si dohodněte s dostatečným předstihem.
Stavebník (zájemce o připojení) hradí náklady na realizaci napojení přípojky na vodovod. 

V případě vodovodní přípojky materiál na odbočku s uzávěrem hradí vlastník vodovodu a toto napojení přípojky se stane součástí vodovodního řadu a tedy i vlastnictvím vlastníka vodovodu.
Manipulace s uzávěrem přípojky u vodovodního řadu, uzávěrem před vodoměrem a s vodoměrem smí provádět pouze pracovníci provozovatele.
 

Práce na vodovodní přípojce zpravidla končí montáží vodoměru, propojením s vnitřní instalací a vpuštěním vody z veřejného vodovodu do nemovitosti.
Vodoměr je obchodním měřidlem ve vztahu mezi odběratelem a provozovatelem vodovodu.
Vodoměr je v majetku vlastníka řadu (obce, města) a odběratel hradí jen prvotní montáž, nikoli cenu vodoměru.
Montáž vodoměru mohou provádět pouze odborní pracovníci pověření provozovatelem vodovodu. 
Osazení vodoměru je možné objednat přes formulář Objednávka prací, kde vyberete požadované položky. 

Po napojení přípojky na vodovodní řad a osazení vodoměrem je odběrateli zavedeno účtování vodného.
Vodné je účtováno již od okamžiku vlastního napojení.

Dodávka pitné vody je vždy ošetřena smluvně, dojde tedy k uzavření smlouvy mezi odběratelem a provozovatelem vodovodu.
Smlouvu vám vyhotoví provozovatel vodovodu na základě Vámi vyplněného formuláře Přihláška k odběru vody